logo

Sitemize hoşgeldiniz.
Tarih: 05-25-2017
Saat: 06:57

Yevmiye Maddesi

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Yakup ÜÇKARDEŞ
Site Map Contacts anasayfa

KATEGORİLER

TAKVİM

Mayıs 2017
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Nis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Ana Sayfa
yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 21 Nisan 2017 / 12:52
T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Sayı : B.13.2.SGK.0.63.00.02/ 21.04.2017
Konu : 07.04.2017 Tarih ve 4748 numaralı başvurunuz.
Sayın : xxxxxxxxxx
 
Soru : Soru 1 ) Kişisel amaçlı ( kendisi ve ailesi ile birlikte yaşamak / kullanmak üzere ) konut inşaat yapan bir gerçek kişi, halen devam etmekte olduğu inşaatta sigorta (sgk) kapsamında sigortalı çalıştırmaya başlayacak sigorta girişini yapacağı sigortalıların prim ödemelerini 4447 sayılı kanunun geçici 17. maddesi kapsamında sigorta girişi yapılır ise prim ödeme teşvikinden inşaat sahibi faydalanabilir mi? ( 4447 sayılı kanunun geçici 17 maddesi kapsamında bildirdiği işçi ücretleri sgk nın inşaatlara uyduladığı asgari işçilik açısından kabul edilir mi ? )

 

Soru 2 ) Basit usul mükellefiyete tabi ticari taksi işletmeciliği yapan şahıs, sgkda normal işveren olarak kaydı bulunmakta olup taksisinde çalıştıracağı sigortalıları tüm sigorta kollarına tabi sigortalı olarak çalıştırmaya başlar ise 4447 sayılı kanunun geçici 17 maddesi kapsamında sigorta teşvikinden faydalanabilir mi? Teşekkür ederim.

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
CEVAP 1: ÖZEL İŞ YERİ SAHİBİ İŞVERENLER İHALE DOSYASI OLMADIĞI SÜRECE ÇALIŞTIRDIĞI SİGORTALILARI DİĞER ŞARTLARIDA TAŞIMASI HALİNDE 687 SAYILI KHK KAPSAMINDA TEŞVİKTEN FAYDALANABİLİR.ZATEN SİSTEMDEN TÜM ŞARTLAR KONTROL EDİLEBİLİR DURUMDA.BİLDİRİLEN SPEK İNŞAAT HESABİNA DAHİL EDİLİR.İYİ GÜNLER DİLERİZ

 

Cevap 2: 4/a isteye bağlı ek/6 ticari taksi 4447/17 . madde teşviğinden faydalanamaz ( SAĞLIKLI VE GÜVENLİ GÜNLER DİLERİZ)

Bilgilerinizi rica ederiz.
yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 21 Nisan 2017 / 9:12

 

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu Basın Ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine sorulan sorular

              T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİSayı:B.13.2.SGK.0.63.00.02/21.04.2017Konu:13.04.2017 Tarih ve 5005 numaralı başvurunuz.

Sayın: xxxxxxx

Soru: Şahıs firması olarak vergi mükellefiyeti açılan 75 yaşında bir hanımefendi eşinden dul maaşı almaktadır.

Soru 1) 4-b ( Bağkur) kapsamında sigortalı olunma zorunluluğunda bir üst sınır var mı? Örnek : 70 yaşından sonra 4-b (Bağkur) li olmak isteğe bağlı olabilir mi?

Soru 2) Dul maaşı alıyor olmak Bağkur tescil işleminde bir istisna teşkil eder mi?

Soru 3) Vergi mükellefi olup dul maaşı alanlarda

a-    vergi mükellefi olunması halinde dul maaşında değişim oluyor mu?

b-    vergi mükellefi olunduğunda sosyal güvenlik kurumuna bildirim yapılması gerekiyor mu? Yoksa sistem kendiliğinden gerekli tescil ve değişim işlemlerini yapıyor mu?

Cevap:Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.:

01.10.2008 Tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin (b) bendinin 1.2. ve 3 üncü alt maddeleri kapsamında (ticari faaliyet de bulanan) kişilerin 18 yaşın altında olmamak kaydı ile 4-b (bağ-kur) kapsamında sigortalı oldukları ve yaş anlamında üst sınırın olmadığı gibi ticari faaliyet de bulunanlar 4-b kapsamında zorunlu sigortalı olmaktadırlar. yine almakta oldukları dul ve yetim aylıkları 4-b kapsamında sigortalı olmalarına engel değildir. Ticari faaliyetlerinden dolayı vergi dairesine kayıtlı olan mükelleflerin bu durumlarını kurumumuza manuel olarak bildirimde bulunmalarına gerek yoktur. Çünkü kurumlar arası yapılan protokoller den dolayı online olarak gönderilmektedir.Bilgilerinizi rica ederiz.

Basın ve Halkla İlişkiler MüşavirliğiBilgi Edinme Birimi

 

 

Benzer Kavramlar      :

4-b sigortalılığında yaş sınırı varmı

Bağkur sigortalılığında yaş sınırı varmı

Bağkurlu olmak dul maaşını keser mi?

Bağkurlu olmak dul maaşının kesilmesine sebep olur mu?

 

 

yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 14 Nisan 2017 / 14:23

Raporlu olunan süreler ile ilgili Geçici iş göremezlik ödeneğini ( Rapor Ödemesi) Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank ve Akbank bankalarında hesabı olanlar E Devlet Sistemi üzerinden (www.turkiye.gov.tr ) bu bankalar üzerinden hesap tanımlaması yaparlar ise raporları onaylandıktan sonra ödeme süre sınırı olmaksızın hesaplarına geçer, belirtilen bankaların dışında ki bankalarda hesabını olanlar Ziraat Bankası şubelerinden tanımlama yaptırabilir ve bu durumda rapor onaylanmasından sonra takip eden dönemde bir zaman sınırlaması olmaksızın kendi banka hesaplarına ödenek geçer. Şayet hiçbir bankada hesabınız yok ise veya banka hesabınız var fakat tanımlama yaptırmak istemiyor iseniz onaylanan rapor paralarını raporlar onaylandıktan sonra her ayın 8 – 14 günleri arasında Ziraat Bankası şubelerinden kimliğiniz ile tahsil edebilirsiniz

 

Benzer Kavramlar    :

Rapor Parası

Rapor parasın nasıl alınır

Rapor parası ne zaman alınır

Rapor parası için ne yapmak lazım

Rapor parasını almak için ne yapmak lazım

İşgöremezlik ödeneği

İş göremezlik ödeneği nasıl alınır

İş göremezlik ödeneği nerden alınır

yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 14 Mart 2017 / 17:54

Cevap : Personelinizin eksik gün sebebi sadece istirahat ise (raporlu) sosyal güvenlik kurumuna Ek 10 belgesi vermenize gerek yok.

 

Benzer kavramlar     :

Eksik gün

Rapor Ek-10

Rapor Ek 10

Raporlu olunan süreler bildirim

yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 22 Şubat 2017 / 7:18

Cevap : Konulu ile ilgili Gelirİdaresi Başkanlığı Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Ve Usul Müdürlüğü tarafından 02.08.2011 tarihli B.07.1.GİB.4.41.15.02-190-3/8-94 sayılı
özelgesin de” …farklı işkolları için tek bir defter tutabileceğiniz gibi kanun
maddelerinde aksi belirtilmediğinden ayrı ayrı defter tasdik ettirmek suretiyle
defter tutmanız mümkün bulunmaktadır. Ancak bu işletmelerinizde yukarıda
belirtilen hadler dikkate alınarak bilanço esasına göre defter tutmanız
halinde  bilanço ve gelir tablolarınızı veya işletme hesabına göre defter
tutmanız halinde ise işletme hulasanızı  dönem sonunda konsolide etmeniz
gerekmektedir.” denilmiştir

 

Konu İle İlgili Benzer Terim ve Sorular  :

Aynı işletmenin farklı işleri defter tasdiki

Defter tasdiki özel durumlar

Aynı kişinin farklı işleri defter tasdiki

Farklı işlerde defter tasdiki

İşletmenin farklı işlerinde defter tasdiki

İki farklı iş defter tasdiki

Farklı işlerde defter tasdiki

Farklı işlerde farklı defter kullanımı

yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 22 Şubat 2017 / 6:13

Cevap : Nakliyat vergisi defteri diğer müesseselerin tutacakları özel kayıtlar arasında yer almakta iken  3239 sayılı Kanunun 136 ncı maddesi ile 01.01.1986 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırılmıştır.

Konu İle İlgili Benzer Soru ve Kavramlar    :

Nakliyat defteri

Nakliyeci Defteri

 

 

yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 15 Şubat 2017 / 13:22

27/7/2016 tarihli 29783 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 472 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile; bilanço esasına göre defter tutan mükelleflere 2010 yılı ve müteakip dönemler için elektronik ortamda “Kesin Mizan Bildirimi” verilmesi yükümlülüğü getiren 19/1/2011 tarihli 27820 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 403 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yürürlükten kaldırılmıştır.

yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 12 Şubat 2017 / 21:08

Cevap : 20.12.2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 5941 sayılı Çek Kanunu ile 3167 sayılı Kanun yürürlükten kaldırılmış, Kanunun geçici 1 inci maddesinin beşinci fıkrası ile de “31.12.2011 tarihine kadar, üzerinde yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir.” hükmü ihdas edilmiş, bilahare 6273 sayılı Kanunun 6 ncı maddesiyle 5941 sayılı Kanuna eklenen geçici 3 üncü maddenin beşinci fıkrasında 31.12.2017 tarihine kadar üzerinde yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersiz sayılmıştır.

 

Benzer Sorular / Cümleler             :

Çekte vade

Çek vade

Çekin Vadesi

Çek vadesinden önce tahsil edilebilir mi?

Çek vadesinden önce çekilebilir mi?

yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 3 Ocak 2017 / 7:07

Üsküdar Vergi Dairesinin;

Yeni Adresi : Saray Mah. Toya Sok. No:3/A Ümraniye/İst.

Yeni Tlf.: 0216 – 630 66 64

( Anel İş Merkezi  / Anadolubank Genel Müdürlüğü/Anadoluban Ümraniye Şubesinin yan tarafında)

Aşağıda ki link’ ten haritada yerini görebilirsiniz.

http://www.haritamap.com/yer/toya-sokak-umraniye

 

 

Konu İle İlgili Sorular :

Üsküdar vergi dairesi nerede

Üsküdar vergi dairesine nasıl gidilir

Üsküdar vergi dairesine nasıl gidebilirim

Üsküdar vergi dairesi nereye taşındı

Üsküdar vergi dairesinin yeni telefonları

Üsküdar vergi dairesi telefon

Üsküdar vergi dairesi tlf.

Üsküdar vd. tlf.

Üsküdar vergi dairesi adres

Üsküdar vd adres

Üsküdar vd.adres

 

yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 13 Temmuz 2016 / 8:36

İç Ticaret Genel Müdürlüğü – 27.06.2016

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI
İç Ticaret Genel Müdürlüğü
Sayı : 50035491-431.02
Konu : Bilgi Edinme Başvurusu
Sayın Yakup ÜÇKARDEŞ
smmm.yakupuckardes@hotmail.com
İlgi : 14.06.2016 tarihli dilekçeniz.
İlgide kayıtlı bilgi edinme başvurunuzda limited şirketlere atanan müdürlerle ilgili
Bakanlığımızdan bilgi talep edilmiştir.
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 623 üncü maddesinin 1 inci fıkrasında yer alan;
“Şirketin yönetimi ve temsili şirket sözleşmesi ile düzenlenir. Şirketin sözleşmesi ile yönetimi
ve temsili, müdür sıfatını taşıyan bir veya birden fazla ortağa veya tüm ortaklara ya da
üçüncü kişilere verilebilir. En azından bir ortağın, şirketi yönetim hakkının ve temsil
yetkisinin bulunması gerekir” düzenlemeye göre en az bir ortağın müdür atanması şarttır.
Müdürlerin şirket ortaklarına karşın ve şirket dışında ki ilişki içerisinde olunan kişi,
kurum ve kuruluşlara karşı sorumluluğu hususu ise; özel kanun hükümleri saklı kalmak
kaydıyla; aynı kanunun 644 üncü maddesi 1 inci fıkrasının a bendinde yer alan atıfla 553 üncü
maddede düzenlenmiştir. Türk Ticaret Kanunu 553 üncü maddede yer alan düzenlemeye göre;
“Kurucular, yönetim kurulu üyeleri, yöneticiler ve tasfiye memurları, kanundan ve esas
sözleşmeden doğan yükümlülüklerini kusurlarıyla ihlal ettikleri takdirde, hem şirkete hem pay
sahiplerine hem de şirket alacaklılarına karşı verdikleri zarardan sorumludurlar” şeklinde
ifade edilmiştir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.
Mustafa Umut ÖZGÜL
Bakan a.
Daire Başkanı

 

 

Konu İle İlgili Sorular / Kavramlar  :

Şirketlerin Temsili

Şirket Müdürlüğü

Temsil Yetkisi

Şirket ortağı müdür atanmaksızın dışarıdan müdür atanabilinir mi

Müdürlerin sorumluluğu

Şirketlerde ortaklardan en az birinin müdür olması gerekir.

 

Toplam 27 sayfa12345»1020...Son »