İkametgah olarak kullanmak üzere bir apartman dairesi kiralayacağım ve daire sahibi ile kira kontratı yapacağız. Bu kiralama işi için imzalanacak kira kontratı damga vergisine tabi midir?

488 Sayılı Damga Vergisi Kanunun daki (2) Sayılı Tablo başlığı Damga vergisinden istisna edilen kağıtlar olup ilgili kısmın devamında  IV – Ticari ve medeni işlerle ilgili kağıtlar ara başlığını taşır  ve devamında ki 31.maddesin de “ (Ek: 30/12/2004-5281/8 md.) Dernek ve vakıflarca yerleşim yeri, gerçek kişilerce mesken olarak kullanılmak üzere kiralanan ve iktisadî işletmelere dahil olmayan taşınmazlara ilişkin kira mukavelenameleri.” İbaresi yer almaktadır. Kiraladığınız apartman dairesi gerçek kişi tarafından mesken olarak kiraya verilmesi ve iktisadi işletmeye dahil olmaması kaydı ile yapacağınız kira kontratı Damga Vergisinden istisnadır.

Bir cevap yazın