logo

Sitemize hoşgeldiniz.
Tarih: 12-19-2018
Saat: 11:16

Yevmiye Maddesi

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir YAKUP ÜÇKARDEŞ
Site Map Contacts anasayfa

KATEGORİLER

TAKVİM

Nisan 2017
P S Ç P C C P
« Mar   May »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Ana Sayfa » Arsiv Nisan 2017
yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 21 Nisan 2017 / 12:52
T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Sayı : B.13.2.SGK.0.63.00.02/ 21.04.2017
Konu : 07.04.2017 Tarih ve 4748 numaralı başvurunuz.
Sayın : xxxxxxxxxx
 
Soru : Soru 1 ) Kişisel amaçlı ( kendisi ve ailesi ile birlikte yaşamak / kullanmak üzere ) konut inşaat yapan bir gerçek kişi, halen devam etmekte olduğu inşaatta sigorta (sgk) kapsamında sigortalı çalıştırmaya başlayacak sigorta girişini yapacağı sigortalıların prim ödemelerini 4447 sayılı kanunun geçici 17. maddesi kapsamında sigorta girişi yapılır ise prim ödeme teşvikinden inşaat sahibi faydalanabilir mi? ( 4447 sayılı kanunun geçici 17 maddesi kapsamında bildirdiği işçi ücretleri sgk nın inşaatlara uyduladığı asgari işçilik açısından kabul edilir mi ? )

 

Soru 2 ) Basit usul mükellefiyete tabi ticari taksi işletmeciliği yapan şahıs, sgkda normal işveren olarak kaydı bulunmakta olup taksisinde çalıştıracağı sigortalıları tüm sigorta kollarına tabi sigortalı olarak çalıştırmaya başlar ise 4447 sayılı kanunun geçici 17 maddesi kapsamında sigorta teşvikinden faydalanabilir mi? Teşekkür ederim.

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
CEVAP 1: ÖZEL İŞ YERİ SAHİBİ İŞVERENLER İHALE DOSYASI OLMADIĞI SÜRECE ÇALIŞTIRDIĞI SİGORTALILARI DİĞER ŞARTLARIDA TAŞIMASI HALİNDE 687 SAYILI KHK KAPSAMINDA TEŞVİKTEN FAYDALANABİLİR.ZATEN SİSTEMDEN TÜM ŞARTLAR KONTROL EDİLEBİLİR DURUMDA.BİLDİRİLEN SPEK İNŞAAT HESABİNA DAHİL EDİLİR.İYİ GÜNLER DİLERİZ

 

Cevap 2: 4/a isteye bağlı ek/6 ticari taksi 4447/17 . madde teşviğinden faydalanamaz ( SAĞLIKLI VE GÜVENLİ GÜNLER DİLERİZ)

Bilgilerinizi rica ederiz.
yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 21 Nisan 2017 / 9:12

 

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu Basın Ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine sorulan sorular

              T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİSayı:B.13.2.SGK.0.63.00.02/21.04.2017Konu:13.04.2017 Tarih ve 5005 numaralı başvurunuz.

Sayın: xxxxxxx

Soru: Şahıs firması olarak vergi mükellefiyeti açılan 75 yaşında bir hanımefendi eşinden dul maaşı almaktadır.

Soru 1) 4-b ( Bağkur) kapsamında sigortalı olunma zorunluluğunda bir üst sınır var mı? Örnek : 70 yaşından sonra 4-b (Bağkur) li olmak isteğe bağlı olabilir mi?

Soru 2) Dul maaşı alıyor olmak Bağkur tescil işleminde bir istisna teşkil eder mi?

Soru 3) Vergi mükellefi olup dul maaşı alanlarda

a-    vergi mükellefi olunması halinde dul maaşında değişim oluyor mu?

b-    vergi mükellefi olunduğunda sosyal güvenlik kurumuna bildirim yapılması gerekiyor mu? Yoksa sistem kendiliğinden gerekli tescil ve değişim işlemlerini yapıyor mu?

Cevap:Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.:

01.10.2008 Tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin (b) bendinin 1.2. ve 3 üncü alt maddeleri kapsamında (ticari faaliyet de bulanan) kişilerin 18 yaşın altında olmamak kaydı ile 4-b (bağ-kur) kapsamında sigortalı oldukları ve yaş anlamında üst sınırın olmadığı gibi ticari faaliyet de bulunanlar 4-b kapsamında zorunlu sigortalı olmaktadırlar. yine almakta oldukları dul ve yetim aylıkları 4-b kapsamında sigortalı olmalarına engel değildir. Ticari faaliyetlerinden dolayı vergi dairesine kayıtlı olan mükelleflerin bu durumlarını kurumumuza manuel olarak bildirimde bulunmalarına gerek yoktur. Çünkü kurumlar arası yapılan protokoller den dolayı online olarak gönderilmektedir.Bilgilerinizi rica ederiz.

Basın ve Halkla İlişkiler MüşavirliğiBilgi Edinme Birimi

 

 

Benzer Kavramlar      :

4-b sigortalılığında yaş sınırı varmı

Bağkur sigortalılığında yaş sınırı varmı

Bağkurlu olmak dul maaşını keser mi?

Bağkurlu olmak dul maaşının kesilmesine sebep olur mu?

 

 

yazarYazar: S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ | tarihTarih: 14 Nisan 2017 / 14:23

Raporlu olunan süreler ile ilgili Geçici iş göremezlik ödeneğini ( Rapor Ödemesi) Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank ve Akbank bankalarında hesabı olanlar E Devlet Sistemi üzerinden (www.turkiye.gov.tr ) bu bankalar üzerinden hesap tanımlaması yaparlar ise raporları onaylandıktan sonra ödeme süre sınırı olmaksızın hesaplarına geçer, belirtilen bankaların dışında ki bankalarda hesabını olanlar Ziraat Bankası şubelerinden tanımlama yaptırabilir ve bu durumda rapor onaylanmasından sonra takip eden dönemde bir zaman sınırlaması olmaksızın kendi banka hesaplarına ödenek geçer. Şayet hiçbir bankada hesabınız yok ise veya banka hesabınız var fakat tanımlama yaptırmak istemiyor iseniz onaylanan rapor paralarını raporlar onaylandıktan sonra her ayın 8 – 14 günleri arasında Ziraat Bankası şubelerinden kimliğiniz ile tahsil edebilirsiniz

 

Benzer Kavramlar    :

Rapor Parası

Rapor parasın nasıl alınır

Rapor parası ne zaman alınır

Rapor parası için ne yapmak lazım

Rapor parasını almak için ne yapmak lazım

İşgöremezlik ödeneği

İş göremezlik ödeneği nasıl alınır

İş göremezlik ödeneği nerden alınır