Soru : Serbest meslek kapsamında doktorluk mesleği icra etmekte olan gelir vergisi mükellefiyim. Emeklilik açısından prim günümü doldurabilmek için askerlik süremi Bağkur’a prim borçlanması yapmak istiyorum. Bağkur’a yapacağım askerlik prim borçlanmasını serbest meslek kazancı açısından gider olarak kullanabilir miyim?

Cevap-18.10.2019) Serbest meslek faaliyetinde bulunan gelir vergisi mükellefi olarak cari aylık Bağkur primlerinizi de Sosyal Güvenlik Kurumuna 4/b (Bağkur) kapsamında yapacağınız askerlik prim borçlanması neticesinde tahakkuk eden Bağkur primlerini de ödemeniz ve ödemenin yapıldığı yılda vergi matrahınızın olması durumunda ödemenin yapıldığı yılda ki gelir vergisi beyannamenizin üzerinden primlerinizi indirim konusu yapabilirsiniz.

  • Beyannamenizde matrah olmaması veya zarar olması halinde Bağkur prim ödemeleri indirimi konusu yapılamaz.
  • Bağkur prim ödemelerinizin vergi matrahından fazla olması halinde sadece vergi matrahı kadarlık kısmı indire bilirsiniz, kalan fazlalık prim ödemesini gelecek yıla devredemez veya iade talep edemezsiniz.
  • Bağkur primleri yıl gözetmeksizin ödendiği yılda gider olarak gelirinizden indirebilirsiniz, fakat Bağkur primlerinin geç ödenmesinden kaynaklanan gecikme zamlarını gider olarak kullanamazsınız.

Yukarıda ki hükümler ticari kazanç sahipleri içinde geçerlidir.

https://www.gib.gov.tr/node/92783

Benzer Kavramlar    :

Bağkur primi gider yazılabilir mi

Bağkur priminin giderleştirilmesi

Bağkur primi nasıl giderleştirilir

bağkur primi gider yazılırmı

bağkur gider yazılırmı

bağkur gidermi

Bir cevap yazın