Etiket arşivi: kıdem tazminatı

İşçi açısından çalıştığı işyerinin devri geçerli bir kıdem tazminatı isteme sebebimi dir?

Cevap : Devir işçi yönünden fesih için haklı sebep oluşturmaz.

Kaynak  : 4857 sayılı İş Kanunu Madde 6

Dört Yıldır Bir İşyerinde Çalışmaktayım. İşveren Tarafından İşime Son Verilmek İsteniyor. 1- Kıdem Tazminatı Alabilir miyim? 2-İhbar Tazminatı Alabilir miyim? 3-İşsizlik maaşı alabilir miyim?

1-  Kıdem Tazminatı Alabilmeniz İçin Çalıştınız İşyerinin İş Kanunu Hükümlerine Tabi Bir İşyeri Olması Gerekir. 4857 Sayılı İş Kanunun 4.Maddesinin İstisnalar Başlığını Taşımakta Olup, Maddenin (I) Bendinde “ 507 Sayılı Esnaf Ve Sanatkârlar Kanununun 2 Nci Maddesinin Tarifine Uygun Üç Kişinin Çalıştığı İşyerlerinde.” Denilmek Sureti İle Bu Kapsamdaki İşyerlerinin Okumaya devam et