Basit usul mükellefiyete tabi ticari taksi işletmesi sahibiyim. Aracımda sigortalı çalıştırmak istiyorum. Soru 1: 30 gün üzerinden sigortalı çalıştırırsam vergi ve sgk açısından yapmam gerekenler nelerdir? Soru 2: 10 gün üzerinden sigortalı çalıştıra bilir miyim? Bu durumda ne yapmam gerekir?

Basit usul mükellefiyete tabi ticari taksi işletmesi sahibiyim. Aracımda sigortalı çalıştırmak istiyorum. Soru 1: 30 gün üzerinden sigortalı çalıştırırsam vergi ve sgk açısından yapmam gerekenler nelerdir? Soru 2: 10 gün üzerinden sigortalı çalıştıra bilir miyim? Bu durumda ne yapmam gerekir?

Cevap 1 – 13.10.2019) Basit usul mükellef olarak Sosyal Güvenlik açısından işveren dosyanız yok ise öncelikle ikametgahınız bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna işveren dosyası açmazı gerekmektedir.

Çalışacak Kişinin Sigortalı Girişi (Çalışanın SGK Girişi)
“ https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap “ linkinden, işverene ait Kullanıcı Kodu, Sistem Şifresi ve İşyeri Şifreleri ile giriş yaparak sigortalınızın girişin yapabilirsiniz. İşveren olarak sigorta dosyanız yeni açılıyor ise işveren sgk dosyanız açılığı günden itibaren 30 gün içerisinde sigortalı girişinizi yapa bilirsiniz fakat öteden beri işlem gören bir işveren dosyanız var ise ancak bir gün sonra çalışacak şekilde sigortalınızı girmeniz gerekmektedir. Örnek, öteden beri dosyanız aktif ise ve 14.10.2019 tarihinde sigortalı çalıştırmaya başlayacak iseniz sigorta giriş işleminizi 13.10.2019 tarihi itibariyle yapmanız ve sisteme sigortalınızın 14.10.2019 tarihi itibariyle çalışacağını beyan etmeniz gerekmektedir.

Çalışacak Kişinin Vergi Açılışı
Basit usul mükellefin işletmesinde çalışmakta olan personel Gelir Vergisi Kanunu açısından Diğer Ücretli kapsamında vergilendirilmektedir. Bu uygulamada sigortalı ikametgahının bağlı olduğu vergi dairesine kendi adına açılış yapması ve kendi adına tahakkuk kestirmesi gerekmektedir. Vergilendirme sene başındaki asgari ücretin % 25’ inin % 15’i hesaplandığında bir aylık vergi karşılığı hesap edilmiş olur.
2019 yılı için (2.558,40 x %25) x %15 =95,94
Bir yıllık tutar 95,94 x 12 = 1.151,28 TL dir.
Sigortalı yıl içinde işe girmiş ise işe başladığı tarihten yıl sonuna kadar ki aylar için vergi hesaplanır.
Sigortalı yılın ilk altı ayında işe girmiş ise 1 Temmuz olmadan işten ayrılır ise Temmuz-Aralık dönemine ait 2. Vergi taksidini iptal ettirebilir.
Sigortalı işten ayrıldığında muhakkak vergi kaydını kapattırması gerekmektedir.
Diğer ücretlilerin vergi taksitleri Şubat ve Ağustos aylarında ödenmektedir.
Basit usul mükellefin yanında çalışan sigortalılar kendi adlarına vergilendirilirler fakat vergi kayıtlarını zamanın açtırmamaları, vergilerini zamanında tahakkuk ettirmemeleri veya vergi borçlarını zamanında ödememeleri halinde vergi ve cezaları vergi dairesi işverenden tahsil etmektedir.

Cevap 2 – 13.05.2019) Çalışanınız ile Kısmi Süreli Sözleşme yapıp 10 gün üzerinden de sigorta primi ödeye bilirsiniz. Bu yazılı bir sözleşme gerektirir. Çalışanınız emekli ise SGK uygulaması açısından sadece 10 sosyal Güvenlik Destek primi ödersiniz, genel Sağlık Sigortası primi ödemenize gerek yoktur. Fakat çalıştıracağımız kişi emekli değil ise 10 gün tüm sigorta kollarına tabi prim 20 günde Genel Sağlık Sigortası primi ödemeniz gerekmektedir. 20 Günlük genel Sağlık Sigortası Primi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek Gelir Testi yaptırırsanız ve aynı adres de ikamet eden kişilerin kişi başı gelirleri asgari ücretin 1/3 ünden daha düşük çıkar ise sonucu SGK’ ya götürdüğünüz de 20 günlük GSS priminiz SGK tarafından karşılanmaktadır. SGK’ya Genel Sağlık Sigortası açılışınızı işe girişinizi takip eden ayda SGK tahakkukunuz kesildikten sonra yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca taksiciler için 5510 sayılı kanun kapsamında Ek-6 sigortası da mevcuttur. EK-6 kapsamında ki sigortalılıktan taksilerde dahil diğer toplu taşımalarda aylık 10 günden az çalışanlar faydalana bilmektedir yani 10 gün ve daha fazla çalışanlar faydalanamamaktadır. Ek-6 kapsamında kısa vadeli sigorta kolları primi ödenmemektedir. Kısa vadeli sigorta pirimi ödenmediği için sigortalınız hastalık halinde ve iş kazası hallerinden rapor parası alamaz ve kısa vadeli sigorta kolları yardımlarından faydalanamazlar. 2019 yılında Ek-6 kapsamında ki sigortalılardan aylık 26 gün üzerinden prim alınmaktadır ve 4 gün de SGK tarafından karşılanarak 30’a tamamlanmaktadır.
EK-6 kapsamdaki sigortalılardan
% 20 Malullük – yaşlılık – ölüm sigortası primi,
% 12,5 genel sağlık sigortası primi alınmakta,
ve ayrıca isteyenler % 3 işsizlik sigortası primi ödemektedir.

2019 Yılı İçin Asgari Ücret Üzerinden Prim Hesaplama
İşsizlik Sigortası Primi Olmaksızın : (2.558,40 x %32,5) / 30 x 26 =720,62 TL
İşsizlik Sigortası Primi Dahil : (2.558,40 x %35,5) / 30 x 26 =787,13 TL
%3 işsizlik sigortası primi ödenmez ise sigortalı işsizlik maaşı alamaz.

S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ

Mesajınızı bırakın

Yazışmayı Başlatın
Selam. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz..