Soru : Emekliyim bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başlayacağım AGİ (Asgari Geçim İndirimi) alabilir miyim.

Soru : Emekliyim bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başlayacağım AGİ (Asgari Geçim İndirimi) alabilir miyim.

     Cevap – 17.10.2019) Emekli olduğu halde ücretli olarak Sosyal Güvenlik Destek Primine tabi ve ücretleri gerçek usulde vergilendirilen emekliler ücretleri üzerinden vergi ödedikleri için AGİ (Asgari Geçim İndirimi) almaya hakları vardır. AGİ ödemesi işverenin tercihine bırakılmamıştır. İşveren AGİ kapsamında ki ödemeleri net maaş ile birlikte ödemek zorundadır.
     Diğer ücretli kapsamında çalışan ve maaşları gerçek usulde vergilendirilmeyen ücretliler ister normal çalışan olsun isterse mekli olsun AGİ’ den faydalanamazlar.
(Örnek : Basit usul mükellefin yanında çalışan sigortalılar emekli olup olmadığına bakılmaksızın AGİ’ den faydalanamazlar.)
Asgari geçim indirimi, 193 sayılı Gelir Vergisi kanunun 32. maddesi ile ücretleri gerçek usulde vergilendirilen çalışanlara, net maaşlarının dışında devletin sunmuş olduğu bir katkı ödemesidir.
     Ücretleri gerçek usulde verilendirilen ücretlileri çalıştıran işverenler ücretlilerin vergi matrahı üzerinden gelir vergisi kanunun 103. maddesinde ki tarife ve oranlar üzerinden vergi hesaplayarak muhtasar beyanname ile bağlı oldukları vergi dairelerine ücretin vergisi olarak ödeme yaparlar.
İşverenler, çalışanın medeni durumu, eşinin çalışıp çalışmadığı ve çocuk sayısı gidi kriterleri göz önünde bulundurarak hesapladığı AGİ tutarını vergi dairesine ödemeyip çalışana öderler. Şayet hesaplanan gelir vergisi AGİ’ den fazla ise fazlalık vergi dairesine ödenir. Örnek 2019/Ocak ayında 30 gün üzerinden çalışmakta olan ücretlinin ücret gelir vergisi 326,20 TL dir. Ücretlinin bekar olduğunu düşündüğümüzde AGİ tutarı 191,88 TL dir.

Gelir Vergisi AGİ Gelir Vergisi Farkı
326,20 – 191,88 = 134.32
İşveren maliyeye ödemesi gereken 362,02 TL lik verginin 191,88 TL lik AGİ tutarını çalışana net maaşı ile birlikte ödeyecek olup kalan 134,32 TL lik AGİ fazlası kısmı ise Muhtasar beyanname ile maliyeye ödenecektir.

 

Banzer Konu ve Kavramlar   :

Emeklilerde AGİ

Emeklilerde asgari geçim indirimi

Emekliler agi alabilir mi?

Emekliler asgari geçim indirimi alabilir mi

S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ

Mesajınızı bırakın

Yazışmayı Başlatın
Selam. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz..