Soru : Sahibi olduğum apartman dairesini eşimin anne ve babasına ikamet amaçlı bedelsiz kullandıracağım, kira almadığım halde beyanname vermem gerekir mi?

Soru : Sahibi olduğum apartman dairesini eşimin anne ve babasına ikamet amaçlı bedelsiz kullandıracağım, kira almadığım halde beyanname vermem gerekir mi?

Cevap – 15.10.2019) Kişiler bedelsiz olarak sadece bir adet dairelerini mesken amaçlı kendi alt veya üst soylarına ve kardeşlerine emsal bedeli beyan etmeksizin kullandıra bilirler. Türk Medeni Kanunu açısından eşinizin anne ve babası sizin açınızdan kan hısımı değil yansoy hısımıdır.Kendi anne,baba ve onların anne ve babasına,çocuklarınıza ve onların çocuklarına ve kardeşlerinize bir adet daireyi bedelsiz kullandırabileceğiniz halde kayınvalide ve kayınpederinize ancak emsal kira bedeli uygulayarak kullanımlarına suna bilirsiniz. 2019 yılı için mesken kira gelirleri istisnası 5.400.-TL dir. Eşinizin anne ve babasına bedelsiz kullandıracağınız daire için emsal bedeli üzerinden kira geliri hesaplayarak 2019 yılı için ilgili daireden elde ettiğniz toplam kira tutarı 5.400.-TL’yi geçerse beyan etmeniz gerekmektedir. Binaların emsal kira bedeli ilgili gayrimenkulün emlak vergi değerinin %5′ idir. Dairenizin emlak vergi değerini ilgili belediyeden öğrenebilirsiz.

İlgili dairenin emsal değeri üzerinden hesaplayacağınız kira geliri tek başına belirleyici bir unsur olmayıp sizin gelir vergisi açısından vergi mükellefi olup olmadığınız, başka kira gelirlerinizin olup olmadığı topluca hesaba katılmalıdır.

S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ

Mesajınızı bırakın

Yazışmayı Başlatın
Selam. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz..