Sağlık Hizmetlerinden Faydalanmak İçin Ne Kadar Zaman Prim Ödemek Gerekir?

Sağlık Hizmetlerinden Faydalanmak İçin Ne Kadar Zaman Prim Ödemek Gerekir?

Sağlık Hizmetlerinden Faydalanmak İçin Ne Kadar Zaman Prim Ödemek Gerekir?

Sağlıktan Faydalanma Şartları

Çalışmaya Başladıktan Ne Kadar Zaman Sonra Sağlık Hizmetlerinden Faydalanılabilir?

Eş Ve Çocukları Sağlık Hizmetinden Faydalanabilmesi İçin Kaç Gün Prim Ödenmelidir?

İşsizlik Maaşı Alanlar Genel Sağlık Sigortası Primi Ödemeleri Gerekir Mi?

İşten Çıktıktan Sonra Ne Kadar Zaman Sağlık Hizmetlerinden Faydalanılabilir?

İşten Çıkış Sağlık Hizmeti

İşten Çıkışlarda Genel Sağlık Sigortası İçin Gelir Testi Yaptırılması Gerekir Mi?

 

   Sigortalılar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, sağlık hizmeti almak için sağlık hizmeti sunucularına (hastane, sağlık ocağı vs.) sağlık hizmeti almak için başvurduklarında sigortalı adına son bir yıl içinde 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması gerekir.

   Son bir yıl içinde sigortalı için  30 ile 89 gün arası genel sağlık sigortası primi bildirilmiş ise sigortalılar ve hak sahipleri sigortalılığın sona erdiği tarihten itibaren 10 gün daha genel sağlık sigortasından faydalanmaktadırlar. Bu durumdaki sigortalıların işten ayrıldıkları 10 günlük sürede genel sağlık sigortası açısından gelir testi yaptırmaları gerekir.

   Son bir yıl içinde sigortalı için  90 gün veya daha fazla genel sağlık sigortası primi bildirilmiş ise sigortalılar ve hak sahipleri sigortalılığın sona erdiği tarihten itibaren 90+10=100 gün daha genel sağlık sigortasından faydalanmaktadırlar. Bu durumdaki sigortalıların işten ayrıldıkları 100 günlük sürede genel sağlık sigortası açısından gelir testi yaptırmaları gerekir.

   İşveren tarafından işine son verilip işsizlik sigortasından faydalanma hakkına sahip olan sigortalıların işsizlik sigortası aldıkları sürede Genel sağlık sigortası primleri İşkur tarafından karşılanmaktadır. İşsizlik maaşı alan sigortalılar 100 günlük süre sonunda sağlık hizmeti  alamamakta (pasife düşmekte) bu durumda ki sigortalılar işkur’ dan ödeme planını alıp işyerlerinin bağlı oldukları sigorta müdürlüklerine götürmeleri halinde işsizlik maaşı aldıkları sürece hem sigortalılar hem de bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlıktan faydalanmaktadırlar.

 

Konu İle İlgili Benzer Kavramlar:

Sağlık Hizmetleri Prim

Sağlık Prim

Sağlıktan Faydalanma Prim

Sağlık Karnesi Prim

S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ

Mesajınızı bırakın

Yazışmayı Başlatın
Selam. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz..