Pişmanlık Talepli Beyanname Verilmesi

Pişmanlık Talepli Beyanname Verilmesi

Konu ile ilgi Gelir İdaresi Başkanlığı ” Vergilerde Pişmanlıkla Beyan Uygulaması Broşürü ” yayınlamış olup altta ki linki tıklayarak broşüre ulaşabilirsiniz.

https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/Vergilerde_Pismanlikla_Beyan_Uygulamasi_Brosuru.pdf

 

Soru : 2023 / 3. Dönem geçici vergi beyannamesini verdik ve ödeme çıkmadı. Beyannamenin verilmesinin son tarihi 17.11.2023 olup süresinden sonra 15.12.2023 de yaptığımız incelemede amortisman giderlerinin fazla kayıt edildiğini tespit ettik ve fazla amortisman kaydı silindiğinde vergi ödemesi çıkmaktadır. 

Daha önce vermiş olduğumuz ve ödeme çıkmayan ve fakat düzeltme işleminin akabinde vergi ödemesi çıkacak olan bu beyannameyi düzeltmemiz halinde nasıl bir durum ile karşılaşırız.

Cevap : 213 sayılı Vergi Usul Kanunun 371. maddesinde ki şartların sağlanması haline pişmanlık hükümlerinden faydalanıla bilinir. Bir beyannamenin süresinde hiç verilmediği durumlar ile verilen bir beyannamenin vadesinden sonra düzetilmesi hallerinde uygulama farklıdır. Sorulan soruda zamanında verilmiş bir beyannamenin süresinden sonra düzeltilmesinden bahsedilmektedir. Süresinden sonra pişmanlık hükümlerine göre verilen beyanname de çıkan vergi vadesinde ödenmesi kaydıyla Vergi ziyaı cezası ve Özel Usulsüzlük cezaları uygulanmaz.

Broşürden alıntı

” Kanuni süresinde verilen bir beyannameye ek olarak pişmanlık talebi ile verilen ek beyannameye süresinde verilmediği gerekçesiyle usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezası kesilmez. “

 

Benzer Terim, Soru ve Konular :

Zamanında verilmeyen beyanname nasıl verilmelidir.

Süresinde verilmeyen beyanname nasıl verilmelidir.

Zamanında verilmeyen beyannamenin beyannamenin cezası var mı?

Süresinde verilmeyen beyannamenin beyannamenin cezası var mı?

pişmanlık ile beyanname verilmesi

Pişmanlık beyanname verme

 

S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ

Mesajınızı bırakın

Yazışmayı Başlatın
Selam. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz..