İstanbul Ticaret Sicile Tescile Verilen İşlem Sonucunun Sorgulanması ve Ticaret Sicil Gazetesinin Satın Alınması İşlemi

İstanbul Ticaret Sicile Tescile Verilen İşlem Sonucunun Sorgulanması ve Ticaret Sicil Gazetesinin Satın Alınması İşlemi

Ticaret Kanunu mevzuatı gereği tescile tabi olan hususlar ile ilgili belgeler Ticaret Sicil Müdürlüklerine tescil için teslim edildikten sonra işlem yoğunluğuna göre tescil edilmeleri belir bir süre alabilmektedir. İstanbul için bu süre yaklaşık üç gündür.

Tescile verilen evrakların tescilinin sonucu ile ilgili bilgi Ticaret Sicile verilen evraklardan dilekçeye yazılı olan cep telefonuna kısa mesaj bilgisi olarak gelmektedir.

Tescil edilmeye mani bir durum var ise İstanbul Ticaret Odasının resmi internet sitesinde ki ana ekranda yer alana ” ONLİNE İŞLEMLER ” kısmı tıklandıktan sonra ” TESCİL BAŞVURU SONUCU SORGULAMA ” kısmından Ticaret Sicilin tescil bedeli için düzenlemiş olduğu tahakkukta ki ” Tahakkuk No ” numarası ile sorgulama yapılıp tescile mani durumun ne olduğu hususunda bilgi edinilebilir. Tescil edilmeyen evraklar ticaret sicil müdürlüğü tarafından firma yetkilisine iade edilir ve firma tarafından eksikler tamamlanıp tekrar Ticaret Sicile tescil için teslim edilir.

Tescil edilmiş ve Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanmış hususlar için Ticaret Sicil Gazeteleri ıslak imzalı veya elektronik imzalı şekli ile satın alınabilir. Elektronik imzalı sicil gazeteleri Ticaret Sicil Gazetesi sistemi üzerinden hemen elde edilir iken ıslak imzalı sicil gazetelerin kargolanması ve alıcıya ulaşması mesafeye göre zaman almaktadır.

Altta ki link İTO’nun resmi web sitesine aittir. Belge görüntülemem ve satın alma işlemleri için altta ki linki tıklayınız.

https://www.ito.org.tr/tr/hizmetler/ticaret-sicili-islem

 

S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ

Mesajınızı bırakın

Yazışmayı Başlatın
Selam. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz..