Basit Usul Mükellef Taksicinin Yanında Ücretli Çalışan Şoförlerin Diğer Ücretli Olarak Vergi Dairesine Kaydı ve Yıllık Gelir Vergisi Tahakkukunun Düzenlenmesi

Basit Usul Mükellef Taksicinin Yanında Ücretli Çalışan Şoförlerin Diğer Ücretli Olarak Vergi Dairesine Kaydı ve Yıllık Gelir Vergisi Tahakkukunun Düzenlenmesi

Cevap : Basit Usul mükellefin yanında ücretli çalışanlar sigortalılar Gelir Vergisi Kanunun da ” Diğer Ücretli ” olarak adlandırılmışlardır. Diğer Ücretliler yıllık gelir vergisine tabidirler. 

Basit usul mükellefin yanında çalışan sigortalının gelir vergisi işverenin vereceği beyanname ile ödenmez. Aksine çalışanlar ikametgahlarının bağlı olduğu vergi dairesine kendi adlarına vergi kaydı açtırıp vergilerini de kendileri ödemektedirler. Diğer ücretlilerin vergi tahakkuklarının kesilmesi ve ödenmesi husunda görünüşte kendileri sorumlu gözükseler de tahakkukun zamanında kesilmemesi veya ödenmemesinden dolayı Hazine ve Maliye Bakanlığı işvereni sorumlu tutmakta ve işverenlere ceza uygulamak da ve de ödenmeyen vergiyi işverenden alabilmektedir.

Diğer Ücretlinin vergi dairesine kaydı bizzat gerekli evraklar ile vergi dairesine giderek yapılabilineceği gibi internet üzerinden İnter Aktif Vergi Dairesinden de yapıla bilinmektedir.

Vergi Dairesine yıl içinde yapılan kayıtlarda kayıt edilen ay ile yıl sonuna kadar ki zaman aralığı için tahakkuk kesilmektedir. Aylık ortalama vergi yıl başında ki asgari ücretin %25’in %15’i dir. (Örnek : Ekim ayında çalışamaya başlayan Diğer Ücretli için aylık ortalama vergisi ( 3.577,50 x 25 / 100 ) x (15/100) = 134,16 -TL dir. Ekim, Kasım ve Aralık aylarında çalışacağı düşünülür ve 134,16 x 3 ay = 402,48 -TL olarak vergi hesap edilmektedir. 2021 yılının tüm yılı için vergi ise 134,16 x 12 ay = 1.609,92 – TL dir.

Sigortalının vergi dairesine kaydının yapıldığı yılı takip eden yıllarda her yıl Şubat ayında Yıllık Gelir Vergisinin her yeni yıl için kesilmesi gerekmektedir. Vergi Dairesine şahsen müracaat ederek veya İnter Aktif Vergi Dairesinden yapıla bilinmektedir. İnter Aktif Vergi Dairesine sigortalının e-devlet şifreleri ile giriş yapılabilir.

Yıl içinde Aralık ayına kadar süre için tahakkuk kestirildiği halde sigortalı 1 Temmuz dan önce işten ayrılırsa ve tekrar basit usul mükellefin yanında çalışmayacak ise Temmuz – Aralık dönemini kapsayan altı aylık sürenin vergisini dilekçe ile talep de bulunarak iptal ettirebilir.

Fiilen vergi dairesine giderek işlem yaptırmak için aşağıda örneğini sunmuş olduğumuz dilekçenin boş alanları sigortalı tarafından doldurup imzalanır ve ekine nüfus cüzdanı/ehliyet, ikametgah ve SGK İşe Giriş Bildirgesi ekleyerek tescil ve yıllık tahakkukun kesilmesi için müracaat edilebilir.

Özetle Diğer Ücretlinin vergi dairesine kayıt işlemi de tahakkukun kesilmesi işlemi de İnter Aktif Vergi Dairesinden  yapılabilinmektedir.

Dilekçe Örneğine Ulaşmak İçin Aşağıdaki Yazıyı tıklayınız.

DİĞER ÜCRETLİ TESCİL DİLEKÇE ÖRNEĞİ – 23.06.2021

Aşağıda ki  video İnter Aktif Vergi Dairesinden  Basit Usul Mükellefin yanında çalışan sigortalıların yıllık Gelir Vergisi tahakkukunun düzenlenmesi ile ilgilidir.

 

 

Benzer Kavramlar :

Basit usul mükellef çalışanın vergisi

Diğer ücretli çalışanın vergisi

Taksi şoför vergi kaydı

Takside çalışan şoförlerin vergi kaydı

Taksi çalışan kayıt

Ticari Taksi şoför vergi kaydı

Taksi şoförünün vergisi nasıl ödenir

Şoförün vergisi

Taksi Şoförün vergisi

Hatlı minibüs şoförünün vergisi

Şöför vergisi

Şoför vergisi

İşten ayrılan şoför vergi durumu

Diğer ücretli tescil

Diğer ücretli kayıt

Taksi şoförü vergi tescil

Taksi şoförü vergi kayıt

Taksi şoförü tescil

Taksi şoförü kayıt

 

S.M.M.M. YAKUP ÜÇKARDEŞ

Mesajınızı bırakın

Yazışmayı Başlatın
Selam. Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz..